İlçe Kaymakamımız Mehmet Alper ÇIĞ başkanlığında Belediye Başkanı Esat ÖZTÜRK, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, STK Temsilcileri, Daire Amirleri ve Okul Müdürleri ile beraber Halk Eğitim Merkezi Çok amaçlı Salonunda, İlçe Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama İşbirliği Toplantısı yapıldı. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce 2016 yılı içerisinde yapılan çalışmaların değerlendirilerek Yahyalı’da açılması planlanan kurslar,  İlçemizin kültürel zenginliklerinin tanıtılması yaşatılması ve yaygınlaştırılması için yapılması gereken konular ve Kaybolmaya yüz tutmuş halıcılığın İş kur kapsamında kurslar açılarak yaşatılması için yapılan çalışmalar görüşüldü.
     Halk Eğitim Müdürü Veysel YILMAZ 2016 yılı içerisinde Merkezde tarımsal kurslar, sportif kurslar ve sosyal kursların açıldığını belirtti. Özellikle İlçemizin tarım ve hayvancılık alanında geçimini sağladığını belirterek açılan “budama, ilaçlama ve gübreleme” kurslarının bölge halkına çok faydalı olduğunu belirtti. 2015-2016 yılında mezun öğrencilere yönelik destekleme ve yetiştirme kurslarında 117 öğrenciye hizmet verildiğini belirtti. Bu öğrencilerden üniversiteye yerleşenlerden örnekler verdi.2016-2017 eğitim öğretim yılında 120 öğrenci ile kurslara devam ettiklerini ve öğrencilerimizin ve ilçe halkının kurslardan son derece memnun olduklarını söyledi. Bayanlara yönelik Ev tekstili, Ahşap boyama ve kadın giysileri hazırlama kurslarının İŞKUR’la proje kapsamında açıldığını Aile Eğitimi çalışmalarının 2 okulda devam ettiğini, eğitimlerin artırılması için rehber öğretmenlerimizin daha etkin çalışması gerektiğini belirtti.
     İlçemizin kültürel zenginliklerinin tanıtılması yaşatılması ve yaygınlaştırılması için yapılması gereken konular hakkında İlçe Kaymakamımız  Mehmet Alper ÇIĞ çağımızda Halk Eğitimlerin çok önemli olduğunu belirtti.
Yahyalı’nın Turizm potansiyelinin olduğunu belirterek tanıtım ve reklam konusundaki eksikliklerden bahsetti. Özellikle Kapuzbaşı Şelaleri ve Sultan Sazlığında Halk Eğitim ve Belediye ile ortaklaşa çalışmalar yapılarak ürün satış reyonları hazırlandığı takdirde turizme canlılık kazandırılabileceğini söyledi.
İlçe Kaymakamımız Mehmet Alper ÇIĞ Yahyalı’nın önemli miraslarından Halıcılığı canlandırmak gerektiğini söyledi. Halı Dokumayı şuanda Yahyalı’da herkesin bildiğini fakat dokumadığını, 20-30 yıl sonra bilenlerin de kalmayacağını belirtti. Bu konuda Belediye Kaymakamlık ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzün bir şekilde çalışmalar yapmasının gerektiğini söyledi. Özellikle kök boyasının mutlaka yapılması gerektiğini uygun pazar ortamları bulunarak halıcılığa değer kazandırılmasının doğru olacağını belirtti.